A kutyák ösztönösen gyanakvók mindennel és mindenkivel szemben, aki megközelíti a bejárati ajtót, majd meghátrál.
Mi jár a kutyám fejében?
Az a baj a postásokkal, hogy soha nem jönnek be. A barátainkat behívjuk az otthonunkba, így a kutyánk könnyen felismeri őket, ugyanakkor a postás egyenlő számára egy betörési kísérlettel – a kutyánk szemszögéből nézve ugyanaz az alattomos ember mindennap megjelenik, és megpróbál a gazdi birtokára betörni. A ház őrének ugatása és rohama miatt próbálkozásai meghiúsulnak, és elmegy, de csak azután, hogy ledobta a „bombát”, amit természetesen azonnal meg kell semmisíteni. A levelek felaprítása is elég idegesítő, de nagyobb a baj, ha a kutya tényleg megtámadja a postást, mert ebben az esetben kedvencünk a menhelyen is kiköthet. Ideje megtanítani neki, hogyan viselkedjen!
Mit csináljak?
Az adott pillanatban:
- Amikor a postás megérkezik, dicsérjük meg a kutyát, és köszönjük meg, hogy szólt, majd küldjük a helyére egy jutalomfalattal. A kutya viselkedésmintáinak megváltoztatása kulcsfontosságú, ha meg akarjuk fékezni az elszántságát.
- Ne szidjuk le a kutyánkat, ha őrülten viselkedik a postás érkezésekor, mert akkor azt fogja hinni, hogy a kézbesítők miatt lettünk mi is feszültek, ennek köszönhetően pedig csak még jobban megutálja őket.
Hosszú távon:
- Védjük meg a leveleket és a postást azzal, hogy kültéri postaládát szerelünk fel, vagy olyan típust, amelynek levélgyűjtője a bejárati ajtón belül van. Így megóvhatjuk a leveleket és a postás ujjait a kutyánk fogaitól.
- Tanítsuk meg a kutyát, hogy a helyén ülve várakozzon, amíg a bejárati ajtónál képzeletbeli vendégeket fogadunk vagy nem létező leveleket veszünk át. Ha ezt a protokollt alkalmazzuk minden látogatónál és vendégnél, nő az esélye, hogy a kutyánk éles helyzetben is jól fog viselkedni.
Fontos, hogy mint minden új tevékenység megtanulása, ez sem történik azonnal. Hagyjunk időt kedvencünknek, és oktassuk rendszeresen, hogy hozzászokhasson az új helyzethez.